Príbehy a zamyslenia
Mesiáš mešká
Istej hebrejskej komunite, ktorá starostlivo dodržiavala svoje náboženské tradície a zákony, oznámili, že počas Veľkej noci príde Mesiáš. Vraj začne svoju misiu práve v ich spoločenstve.
V sobotu sa všetci zhromaždili.
Ženy pripravili večeru, pričom ešte úzkostlivejšie dodržiavali...
Ježišova i naša krížová cesta
Pri turistickej prehliadke Jeruzalema si nemožno nevšimnúť označenú cestu, ktorou Ježiš niesol svoj kríž, aby na ňom na Golgote zomrel. Značná časť cesty vedie cez úzke preplnené uličky, plné tovaru a kupujúcich. Chaos, typický pre tieto časti sveta vôbec nepripomína udalosti, ktoré znamenajú...
Kvetná nedeľa – vernosť povolaniu
Z účasti na liturgickom slávení Kvetnej nedele nám mnohým okrem spevu či prednesu Pašií zostáva hlboko v pamäti slávnostný sprievod s požehnanými ratolesťami. Kto mal možnosť vidieť takýto sprievod v Jeruzaleme alebo v Ríme, určite si ho zachová v pamäti ako silný...
Prvý jarný kvet
V horskej dedine sa každý rok usporadúvala súťaž, na ktorej sa zúčastňovali všetci obyvatelia. Každý sa snažil nájsť prvý jarný kvet. Kto ho našiel, stal sa víťazom a po celý rok mal veľké šťastie.
Raz, len čo zišiel sneh, sa všetci obyvatelia vybrali hľadať kvet. Podvečer bolo počuť...
Pod krížom
Zástupca Ríma, prokurátor Pilát, vyniesol nad Ježišom trest smrti. Za rúhanie si Kristus podľa židovskej obyčaje zaslúžil smrť ukrižovaním. Tento neľudský spôsob popravy prenikol na územie Palestíny od roku 63 pred Kristom, keď Pompejus Veľký dobyl Jeruzalem.
Odsúdení si sami museli odniesť priečne...
Ako v zrkadle
Raz večer sedel akýsi dedinčan na prahu svojho chatrného domca a odpočíval po vykonanej práci. Šiel okolo človek a keď zbadal dedinčana, pomyslel si: „Tento človek je určite lenivec. Nepracuje a celý deň vysedáva pred domom...“
O chvíľu tadiaľ prešiel iný človek. A ten si...
Pôstne obdobie
Pôstne obdobie znamená hlboký, podľa možnosti trvalý pohľad na trpiaceho Spasiteľa. Ten pohľad nás posiela do nášho vnútra, kde sa odohrávajú dejiny spásy.
Pôst – obdobie zvnútorňovania a zamýšľania sa nad sebou. Vráť sa do vnútra, tam ťa čaká Boh, tam chce s tebou hovoriť. Nesmieš sa dať strhnúť...
O umení žasnúť
Pozrieť do detských očí a nežasnúť znamená byť duševne i duchovne slepý.
Súčasný človek pomaly stráca schopnosť, ktorá obohacuje jeho život. Je to umenie žasnúť.
Domnievam sa, že v súčasnosti tento talent zostáva deťom asi do veku päť rokov.
Takéto dieťa je schopné nefalšovane...
Pohliadnime na kríž, na Kristovu lásku v tomto znamení
V staroveku bola smrť na kríži najukrutnejšou formou smrti. V Grécku bol však kríž symbolom neba a zeme – kríž sa totiž stal symbolom kozmu a označoval štyri svetové strany. V Egypte často chápali kríž ako znak života. Z uvedeného môžeme usúdiť, že už oddávna sa mohol...
Traja synovia
Tri ženy sa vybrali k studni po vodu. Pri studni na kamennej lavičke sedel akýsi starec Ticho ich pozoroval a počúval ich rozhovor.
Ženy vychvaľovali svojich synov.
„Môj syn,“ hovorila prvá, „je taký vrtký a obratný, že mu niet vo svete páru.“
„Môj syn,“ predstavovala svojho syna...