Hnutie Svetlo - Život
ponúka našej farnosti pomoc, podporu a spoluprácu pre všetkých manželov z našej farnosti, ktorí sa túžia formovať k zrelému kresťanstvu, ktoré vedie k aktívnej službe Cirkvi a takto prispievať k jej obnove v duchu učenia II. vatikánskeho koncilu.
Hnutie združuje ľudí rôzneho veku, aj povolania: deti, mládež, dospelých - a to rovnako laikov, kňazov, ako aj členov rehoľných spoločenstiev, sekulárnych inštitútov. Do hnutia patria aj rodiny, ktoré tvoria rodinnú vetvu hnutia, nazývanú Domácou Cirkvou. Zakladateľom hnutia bol poľský kňaz katovickej diecézy, profesor pastorálnej teológie na Katolíckej univerzite v Ľubline, založil ženský sekulárny inštitút Nepoškvrnenej Matky Cirkvi (1958), inicioval vznik Únie kňazov Krista-Sluhu (1980). Založil a viedol tiež Kruciátu triezvosti (1957-1960) a Kruciátu oslobodenia človeka (od r. 1978). Vyhlásenie výnimočného stavu v r. 1981 ho zastihlo za hranicami Poľska, kde bol nútený zostať. Od roku 1982 žil a pracoval v nemeckom Carlsbergu, kde aj v r. 1987 zomrel. Jeho telesné pozostatky boli prevezené do Kroscienka nad Dunajcom a v súčasnosti prebieha jeho proces blahorečenia v Ríme.
Znakom hnutia je starokresťanský znak, ktorý sa skladá z dvoch gréckych slov fos (svetlo) a zoe (život). Tie sú spojené do tvaru kríža a vytvárajú tak jeden nedeliteľný celok. Tento znak môžeme nájsť v katakombách a symbolizoval Ježiša Krista. Spojené sú písmenom omega, ktoré symbolizuje osobu Ducha Svätého. Pre členov hnutia je tento znak výzvou, aby odovzdali svoj život Ježišovi Kristovi, aby ho prijali za svojho Pána a Spasiteľa, aby sa stal ich svetlom a životom. Tento symbol obsahuje tiež požiadavku prijímania Božieho slova, ako slova života, to znamená takého, ktoré realizujeme vo svojom živote. Prítomnosť Ducha Svätého poukazuje na to, že nie sme schopní sami od seba úplne sa odovzdať Kristovi. Domáca Cirkev – má ten istý znak vsadený do domčeka (nachádza sa v jeho hornej časti). V jeho dolnej časti sú spojené obrúčky. Sú to symboly manželskej a rodinnej spirituality, ktorá je špecifická pre túto vetvu.
Hnutie Svetlo-Život je hnutím evanjelizačno-formačným. Účastník prechádza trojstupňovou formáciou:
I. stupeň kladie do popredia Božie Slovo a s ním spojený život vo viere podľa Slova a svedectvo života viery;
II. stupeň zdôrazňuje liturgiu a sviatosti, vo svetle Božieho Slova Nového i Starého zákona, obzvlášť knihy Exodus, a vedie k prežívaniu liturgie ako „prameňa“ a „vrcholu“ života Cirkvi.
III. stupeň kladie dôraz na spoločenstvo (Cirkev) a vzájomnú službu v tomto spoločenstve – každý podľa darov, talentov jemu zverených.
V druhú májovú nedeľu navštívili našu farnosť manželia Gburíkoví, ktorí sú oblastným párom Domácej Cirkvi, aby povzbudili manželov k spoločným stretnutiam, ktoré by sa mohli v našej farnosti rozbehnúť už od septembra.
Záujemcovia o tento spôsob formácie sa môžu prihlásiť u duchovného otca.
Domáca Cirkev (rodinná vetva Hnutia Svetlo-Život)
venuje zvláštnu pozornosť manželskej spiritualite, čiže snahe o svätosť v jednote so svojím manželom. Pomáha v budovaní opravdivej manželskej jednoty medzi manželmi zotrvávajúcimi vo sviatostnom zväzku, ktorá zároveň vytvára najlepšie podmienky pre dobrú výchovu detí v kresťanskom duchu.
Domáca Cirkev sa usiluje o obnovu manželstva a rodiny cez:
-
život Božím Slovom, ktoré sa má stávať slovom života,
-
život modlitby, ako osobné stretnutie s Kristom, svojím Spasiteľom,
-
sviatostný, zvlášť eucharistický život,
-
vydávanie svedectva o stretnutí s Kristom v manželstve, rodine iným ľuďom,
-
postoj služby v spoločenstve Cirkvi, na základe udelených darov.
Budovaniu jednoty (Communio) v manželstve a rodine slúžia nasledovné formačné prvky:
-
každodenná osobná modlitba (Stánok stretnutia),
-
pravidelné stretnutie s Božím slovom,
-
každodenná manželská modlitba,
-
každodenná rodinná modlitba,
-
manželský dialóg každý mesiac,
-
regula života (systematická práca nad sebou, svojím manželstvom a rodinou),
-
účasť na formačných rekolekciách aspoň raz v roku.
Kruh tvorí 4 – 7 manželstiev, najlepšie z jednej farnosti, ktorí si túžia vzájomné pomáhať v úsilí vybudovať vo svojich rodinách domácu cirkev. Manželstvá sa stretávajú v mene Krista – pre neho a z lásky k nemu, aby ho spoločne hľadali a mohli byť pri ňom vo svojom každodennom živote. Kruh má byť uskutočnením ideálu života kresťanského spoločenstva ako aj stálym zdrojom jeho obnovy v jednotlivých manželstvách. Z tohto dôvodu je nevyhnutná účasť každého manželstva na mesačnom stretnutí kruhu./minimálne/
V Domácej Cirkvi je základným miestom formácie rodina, základným prvkom v jej organizačnej štruktúre je kruh ako formačné a evanjelizačné prostredie, ktoré slúži rodinám.
Realizácia charizmy Hnutia Svetlo-Život sa uskutočňuje v Domácej Cirkvi najmä skrze:
-
formovanie svojich členov v duchu formulky jednoty „Svetlo-Život“,
-
privedenie ich k prijatiu Krista ako osobného Pána a Spasiteľa (idea Nového človeka)
-
snahu k plnej a zodpovednej účasti v živote miestnej cirkvi (idea Nového spoločenstva),
-
budovanie a propagovanie kultúry založenej na kresťanských zásadách (idea Novej kultúry),
-
uskutočňovanie služby pre dobro morálnej obnovy národa, najmä skrze Kruciátu oslobodenia človeka a starostlivosť o obranu života od počatia až po prirodzenú smrť.
Sviatok patróna Domácej Cirkvi je nedeľa Svätej Rodiny.
Záujemcovia o tento spôsob formácie sa môžu prihlásiť u duchovného otca.